Sme riadnym členom Slovenskej Aikido Asociácie zaregistrovanej v Hombu Dojo Tokyo.
Čo je AIKIDO ?
Aikido je japonské bojové umenie vyvinuté Morihei Ueshibom ( často označovanom ako O’Sensei alebo Veľký učiteľ ). Na čisto fyzickej úrovni toto umenie využíva niektoré hody a páky odvodené z jiu-jitsu a niektoré ďalšie hody a techniky odvodené z kenjutsu. Aikido sa nesústreďuje na udieranie alebo kopanie súperov, skôr na využitie ich energie k získaniu kontroly nad nimi alebo ich odhodeniu od seba. Nie je to statické umenie, ale kladie veľký dôraz na pohyb a dynamiku pohybu. Po bližšom spoznaní, cvičenci nachádzajú v aikido to, čo hľadajú. Či už seba obrannú techniku, duchovné osvietenie, fyzické zdravie alebo mier mysle. O Sensei zdôrazňoval morálne a duchovné aspekty tohto umenia, prikladajúc veľkú váhu rozvoju harmónie a mieru. „Cesta harmónie ducha“ je jedným zo spôsobov ako môže byť „Aikido“ prekladané do slovenčiny.
合 „AI“ znamená harmóniu, jednotu, súhlas
気 „KI“ znamená vesmír, prírodu, energiu
道 „DO“ znamená cestu, dráhu alebo spôsob života
Toto všetko platí i pre súčasné aikido, hoci rôzne štýly nezdôrazňujú duchovné aspekty rovnako. Myšlienka bojovej disciplíny snažiacej sa o mier a harmóniu sa môže zdať paradoxnou, je to však najzákladnejšou zásadou tohto umenia. Aikido je do istej miery syntézou-tradičných japonských umení budo (cesta rytiera, bojovníka) a je často považované za systém sebaobrany proti neozbrojenému a ozbrojenému útočníkovi. Je však tiež kodifikovaným systémom „reči tela“, obsahujúci morálne, filozofické a výchovné návody a súčasne ucelenú metódu rozvoja telesných a duševných síl a ich regeneráciu. Na základe duševných, filozofických a výchovných prístupov je aikido akceptované zvlášť medzi ľuďmi, ktorí odmietajú násilie ako prostriedok riešenia konfliktov a veria vo víťazstvo lásky nad zlom. Svojimi metódami a nenásilnými akciami sa aikido podstatne líši od iných bojových umení. Podobne ako judo a karate-do je aj aikido celosvetovo rozšírené. Aikido nie je súťažným športom. Zakladateľ aikido, O’Sensei Morihei Ueshiba, bol proti športovému chápaniu aikido, čo úplne jasne vyjadril často citovaným výrokom:
„Keď chcem dokázať, že som lepší než ten druhý, nie je to skutočné bratstvo medzi ľuďmi“
“ Svet sa bude ďalej dramaticky meniť, ale boj a vojna nás môže zničiť úplne. To čo teraz potrebujeme sú techniky harmónie a nie spory. Potrebné je umenie mieru a nie umenie vojny. „
“ Porozumel som – budo nie je zrazením protivníka našou silou, tým menej to je nástroj na smerovanie sveta do deštrukcie pomocou rúk. Pravé budo znamená pochopiť ducha vesmíru, udržať mier vo svete, správne produkovať, ochraňovať a kultivovať všetky bytosti prírody. Trénovanie budo znamená brať božiu lásku, ktorá správne produkuje, ochraňuje a kultivuje všetky veci v prírode, prispôsobovať sa a zužitkovať ju v našom duchu a tele. „
Takto by sme mohli o aikido povedať množstvo zaujímavých vecí (s ktorými by ste mohli aj nemuseli súhlasiť). No žiadne slová nemôžu nahradiť osobnú skúsenosť, ktorá je v prípade aikido (aspoň podľa nás) očarujúca.
Aikido nie je zázračnou metódou odstránenia problémov. Nie je zaručená morálnosť, tolerantnosť, zodpovednosť, nezištnosť, vnútorná krása (či iná pozitívna kategória) cvičenca aikido. Umožňuje však nájsť k nim cestu a kráčať po nej od narodenia po smrť. Aikido nie je iba zábavou pre mladých. Jeho hlavný význam spočíva v celoživotnom učení sa boja o vlastný kvalitný a zmysluplný život.
Majstri
Ueshiba Morihei – zakladatel Aikido
1883 – 1969
označovanom ako O’Sensei alebo Veľký učiteľ